info@poosheshpars.com
021-44787153
09124267229

مواد پوششدهی فلیک های روی

10 / 10
از 3 کاربر

 

پوشش فلیک های روی-آلومینیوم یکی از جدیدترین روشهای عملیات پوششکاری قطعات میباشد که دارای مزایای بسیاری است. این پوشش با ایجاد حفاظت عالی ضد خوردگی از قطعات فلزی در برابر خوردگی های محیطی محافظت به عمل می­آورد. به منظور رفع نیاز کشور در واردات – تولید این مواد با تکیه بر دانش ملی از اولویت های صنایع کشور بخصوص صنایع خودروسازی می باشد. بنابراین در این شرکت تلاش بر این بوده تا با ساخت مواد پوشش دهی فلیک آلیاژ روی – آلومینیوم حاوی کروم سه ظرفیتی با کارایی قابل توجه در حفاظت خوردگی فلزات و مقاومت حرارتی مناسب، نیاز کشور به واردات این مواد رفع شود.

در پوشش گالوانیزه از شمش های روی که دارای ناخالصی هائی از قبیل سرب، مس، کادمیم و آهن می باشند، استفاده می شود. از آنجائیکه در جدول پتانسیل الکتریکی سرب و مس پائین تر از آهن قرار دارند، در نتیجه آهن با این عناصر تشکیل پیل می دهد و این عمل باعث اکسیداسیون آهن می شود. در پوشش فلیک های فلزی نه تنها حفاظت کاتدی به وسیله روی انجام می پذیرد بلکه آلومینیوم نیز در افزایش مکانیزم حفاظت کاتدی نقش مؤثری دارد. در حضور آلومینیوم سرعت مصرف روی آرام تر شده و تشکیل زنگ سفید به تأخیر افتاده و نهایتا مقاومت خوردگی افزایش می یابد. بازدارنده های خوردگی از قبیل کرم شش ظرفیتی ویا سایر ترکیبات معدنی و آلی باعث غیر فعال شدن سطح آلومینیوم و روی گردیده و سرعت خوردگی را کاهش می دهند.

مزایای پوشش فلیک های روی – آلومینیوم:

1- ضخامت پوشش و یکنواختی: یکی از مشکلاتی که پوششهای گالوانیزه دارا هستند، میزان ضخامت بالاست. این میزان برای پوشش گالوانیزه گرم حدود 80-70 میکرون و برای پوشش گالوانیزه سرد حدود  25-20 میکرون است. در حالیکه این میزان برای پوشش فلیک های روی-آلومینیوم حدود 10-6 میکرون میباشد. این ضخامت کم پوشش از افزایش اندازه مهره ها و کوچک کردن پیچها که به عنوان یک اضافی برای تولید کننده تلقی میشود، جلوگیری می­کند. ضمن اینکه اصل انجام این کار درست نیست و باید از انجام آن بعد از پوششکاری خودداری گردد زیرا باعث ایجاد پاره ای عیوب در پیچ و مهره میگردد. پوشش فلیک های روی-آلومینیوم سطحی با یکنواختی بسیار بهتری را نسبت به دو نوع پوشش دیگر ارائه میکند.

2- قابلیت رنگ پذیری: مزیت دیگر قابلیت رنگ میباشد که در پیچهای ساختمانی بسیار مهم است زیرا اتصالات باید همراه با بقیه اجزا رنگ آمیزی شود. قابلیت رنگ پوشش فلیک های روی-آلومینیوم طبق استاندارد ASTM D3359 با ضریب اطمینان بسیار بالا مورد تایید است.

3- چسبندگی پوشش: طبق استاندارد ASTM B571 چسبندگی پوشش فلیک های روی-آلومینیوم با شرایط بسیار خوب مورد تایید است.

4- روانی پوشش (Lubricity): ضریب K برای پوشش فلیک های روی-آلومینیوم ، 18/0-12/0 میباشد که عدد بسیار خوبی است و نشانگر تامین خواسته های تست Rotational Capacity Test می­باشد.

5- مقاومت به خوردگی در آزمون پاشش نمک: پوشش فلیک های روی-آلومینیوم مقاومت بسیار بالايی نسبت به پوشش هاي قديمی و حدود ده برابر دارد . مقايسه نتايج آزمايشات پاشش نمک جهت آزمايش مقاومت در برابر خوردگی نشان داد که مقاومت بسیار بهتري نسبت سایر عملیاتهای پوششکاری دارد.

6- مقاومت عالي در برابر گرما و خوردگي: پوشش فلیک های روی-آلومینیوم از لحاظ توانایی مقاومت در برابر گرما و خوردگي برتري داشته و یک لایه مقاوم در برابر حرارت برای مدت زمانی طولانی فراهم می­کند. پوشش فلیکهای آلیاژ روی – آلومینیوم تا دمای 250 درجه در برابر گرما مقاومت از خود نشان می­دهد. در حاليكه پوششی که از روشهای گالوانیزه سرد یا گرم بوجود آمده است، در برابر دمای 100 درجه دچار عیب و نقص می­شود. زمانیکه پوشش بسوزد، مقاومت آن در برابر خوردگی نیز از بین می­رود.

7- مشکل تردی هیدروژنی به هیچ عنوان وجود ندارد: در فرایندهایی مانند اسید شویی، تمیزکاری الکتریکی، فعالسازی اسیدی، آبکاری الکتریکی و غیرالکتریکی یک سری واکنشهای شیمیایی بطور همزمان یا به دنبال هم انجام می­گیرد. پوسته های روی قطعات آهنی اکسید و یا هیدروکسید آهن است. اسید شویی سبب می­شود با فلز پایه ترکیب شده و هیدرید فلزی تولید شود که بسیار شکننده و سبب تردی فلز می­گردد. از آنجاییکه در پروسه، اسیدشویی وجود ندارد، لذا مشکل تردی هیدروژنی به هیچ عنوان بروز نمی­کند.

8- عدم پرشدن سوراخ ها وخلل وفرج قطعه: به دلیل وجود فرآيند سانتريفنوژ بعد از مرحله غوطه وري تمام مواد اضافی ازداخل سوراخ ها وپستی و بلندیهای قطعه جدا می شود و ضخامت پوشش درتمامی نقاط قطعه يكنواخت می باشد. بطور مثال در پوشش گالوانیزه گرم، مذاب روي داخل رزوه هاي مهره باقی می ماند و بعد از پوششكاري بايد مهره ها قلاويززنی مجدد گردد و اين کار تمام پوشش داخلی مهره ها را برداشته و مقاومت به خوردگی را در مهمترين نقطه قطعه از بین میبرد. ضمنا اينکار باعث تغییر در تلرانس هاي ابعادي رزوه مهره می شود ولی فرايند پوششکاری فلیک های روی-آلومینیوم اين مشكل را توسط سانتريفنوژ رفع نموده است.

9- حفظ خواص مکانیکی قطعات: به دلیل دمای پخت پایین (حداکثر 350 درجه)، قطعات تحت تمپرینگ ناخواسته قرار نمیگیرند و خواص مکانیکی آنها حفظ می­شود.